File Information
| Duration: | 05:31 |
| File Size: | 2,647,411 bytes |
| Audio Codec: | MP3 |
| Audio Channels: | 1 (mono) |
| Sample Rate: | 48,000 Hz |
| Audio Bit Rate: | 64 kbps |
| Integrated Loudness: | -17.04 LUFS |
| True Peak: | -1.00 dB |
| Loudness Range: | 4.70 LU |
| Integrated Loudness (original): | -21.52 LUFS |
| True Peak (original): | 0.15 dB |
| Loudness Range (original): | 7.30 LU |
003 「ゆっくり休んでください」と言われましたが、「ゆっくり休む」とはどういうことですか?
Stars
Share this episode
Instagram Image
Perfect for Instagram Feed. Perfect for Instagram Stories and Reels.
Embed Player Customization
Preview
Color Theme
自律神経と呼吸をテーマにした、5分のスキマ時間で聴けるポッドキャスト番組です。今回の話題は「ゆっくりと休む」とはどういうこと?です。全文、文字起こししていますので、合わせてお読みください。
● かつみ院長:人と自然をつなぐ、ネイチャーポジティブセラピスト
自律神経と呼吸の治療院「おなかてあて」 院長
● みなさんからのお悩みや質問を募集しています。コメントかメッセージを使って、お気軽にお寄せください。
● Club おなかにてあて|ネイチャーポジティブ・ヘルスケア
自律神経と呼吸をベースにしたトータルヘルスケアサポートを受けたい方は、ぜひこちらをご覧ください。
● Natural Voices session / Club おなかにてあて
こちらのポッドキャスト番組もオススメです。
Reviews
No reviews yet. Be the first to write a review!
Send a Gift
When you send a gift, the recipient will receive the amount minus any fees. Support the podcaster with your gift.
Emotion
Mini Heart
200円
Pink Heart
200円
Red Heart
200円
Mini Heart
200円
Pink Heart
200円
Red Heart
200円
Party Popper
1000円
Party Popper
1000円
Flower
Flower
300円
Sunflower
300円
Rose
300円
Tulip
300円
Flower
300円
Sunflower
300円
Rose
300円
Tulip
300円
Bouquet of Tulips
5000円
Bouquet of Tulips
5000円
Bouquet of Roses
10000円
Bouquet of Roses
10000円
Drink
Beer
500円
Orange Juice
500円
Cream Soda
500円
Beer
500円
Cream Soda
500円
Orange Juice
500円
Cheers with Beer
1000円
Sake
1000円
Wine
1000円
Cheers with Beer
1000円
Sake
1000円
Wine
1000円
Cheers with Wine
2000円
Cheers with Wine
2000円
Cheers with Champagne
3000円
Cheers with Champagne
3000円
Food
Candy 1
50円
Candy 2
50円
Candy 1
50円
Candy 2
50円
Macaron 1
300円
Macaron 2
300円
Macaron 3
300円
Macaron 4
300円
Macaron 1
300円
Macaron 2
300円
Macaron 3
300円
Macaron 4
300円
Cake
500円
Mentaiko
500円
Soft Cream 1
500円
Soft Cream 2
500円
Sushi Ikura
500円
Sushi Maguro
500円
Sushi Otoro
500円
Sushi Salmon
500円
Sushi Uni
500円
Tamagoyaki
500円
Cake
500円
Mentaiko
500円
Soft Cream 1
500円
Soft Cream 2
500円
Sushi Ikura
500円
Sushi Maguro
500円
Sushi Otoro
500円
Sushi Salmon
500円
Sushi Uni
500円
Tamagoyaki
500円
Gyoza
600円
Takoyaki
600円
Gyoza
600円
Takoyaki
600円
Ramen
1000円
Ramen
1000円
Steak
2000円
Steak
2000円
Whole Cake
3500円
Whole Cake
3500円
Face
Smiling Face
100円
Questioning Face
100円
Sad Face
100円
Troubled Face
100円
Grinning Face
100円
Surprised Face
100円
Angry Face
100円
Overwhelmed Face
100円
Laughing Face
100円
Smiling Face
100円
Questioning Face
100円
Sad Face
100円
Troubled Face
100円
Grinning Face
100円
Surprised Face
100円
Angry Face
100円
Overwhelmed Face
100円
Laughing Face
100円
Animal
Hedgehog
900円
Chick
900円
Dog
900円
Otter
900円
Cat
900円
Rabbit
900円
Frog
900円
Hedgehog
900円
Chick
900円
Dog
900円
Otter
900円
Cat
900円
Rabbit
900円
Frog
900円
Dog Smile 1
1000円
Dog Smile 2
1000円
Cat Smile 1
1000円
Cat Smile 2
1000円
Dog Smile 1
1000円
Dog Smile 2
1000円
Cat Smile 1
1000円
Cat Smile 2
1000円
Gifts
Complete Purchase
Please enter your payment details to send the gift.
0円
Stars
Comments
Write a Review
Also Recommended
-
013 どうしても不安な気持ちが拭えません 何か良い方法がありませんか?
Q & A おなかのメッセージをきいてみよう
-
001 姿勢をよくしたいけど、体が歪んでしまうのはなぜ?
Q & A おなかのメッセージをきいてみよう
-
004 自律神経が乱れるとはどういうことですか?
Q & A おなかのメッセージをきいてみよう
-
010 眠る時の姿勢はどんな姿勢がいいのですか?
Q & A おなかのメッセージをきいてみよう
-
016 梅雨のじめじめした時期や低気圧が近づいてくると、頭痛がつらくなります…
Q & A おなかのメッセージをきいてみよう
-
008 呼吸ケアはどんな時に、どのくらいすればいいですか?
Q & A おなかのメッセージをきいてみよう